Veri Odaklı Reklam Nedir, Nasıl Yapılır?

Veri odaklı reklam, akıllı reklamcılıktır. Daha alakalı, daha ölçülebilir ve daha değerli: Tüketiciler, reklam verenler, yayıncılar genelde bu reklam türünü kullanmaktadırlar.  Çünkü akıllı reklamcılık sayesinde doğru kişiye doğru zamanda doğru mesajı göndermektedir.

Reklamlarda veri kullanımının reklamcı için geniş kapsamlı sosyal, kültürel ve ekonomik etkileri vardır. Veri odaklı reklamcılık, insanların İnternet deneyimini, çevrimiçi geçirdikleri süreyi ve ziyaret ettikleri sitelerin çeşitliliğini ve türlerini tanımlar.

Veri Odaklı Reklam Ne Kadar Önemlidir?

Veri odaklı reklamcılığın etkisi çok geniş olduğundan, ölçülmesi zor olabilir. Çevrimiçi kaynaklar bu boşluğu gidermeyi ve şu soruyu cevaplamayı amaçlamaktadır: Veri odaklı reklamcılık ne kadar önemlidir?

Veri odaklı reklamlar sayesinde kitlenizi tanıyacak ve onlara hangi mesajın ne zaman gideceğine karar verebileceksiniz. Bu muhteşem bir şey değil mi?  Ayrıca veri odaklı reklam sayesinde ürünlerde başarısız olma ihtimaliniz azalacaktır.

Reklamcılık hizmetlerimiz için paketlerimizi inceleyin: Dijital reklam yönetimi Ume

Veri Odaklı Reklamcılık İnsanların İnternet Kullanımı

Yapılan araştırmalara göre insanların internet kullanımının veri odaklı reklamcılığa nasıl bağlı olduğunu göstermektedir.

Dijital reklamcılık sayesinde, insanların % 68’i web sitelerine, çevrimiçi haberlere veya e-posta gibi temel internet hizmetlerine erişmek için hiç ödeme yapmamıştır.

İnsanların % 69’u haber makaleleri ve çevrimiçi video gibi dijital içeriğe ücretsiz olarak erişmek için tarama verilerinin reklam için paylaşılmasını istiyor.

İnternet kullanıcılarının% 80’i, içerikli reklamları olan ücretsiz siteleri tercih ettiklerini söylüyor.

Reklam yönetimi örneğimiz: E-Bağcı

Veri Odaklı Reklamı Kullanmanın 4 Yolu

1.Yeniden Hedefleme

Yeniden hedefleme, verilerin dijital reklamcılıkta devrim yaratmasının birçok yolundan biridir. Elde edilen kullanıcı verileri, kullanıcının çevrimiçi etkinliğini ve davranışını yakalayarak yeniden pazarlama kampanyalarını artırmaya yardımcı olur.

Bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde, yeniden pazarlama kodu (piksel veya etiket olarak bilinir) tetiklenir ve kullanıcının tarayıcısında bir çerez dosyası saklanır. Kullanıcı diğer web sitelerine göz attığında, reklam platformu aracılığıyla ürünleriniz ile alakalı reklamlarınızı görebilir.

2.Programlı Reklamcılık

Geleneksel reklam kullananlar genellikle “yap ve bekle” yaklaşımını izler. Reklam verenler reklamlarını TV’de yayınlamak veya gazetelerde banner reklam görüntülemek için çok para harcayacaklardır.

Ama programlı reklamlar, hangi reklamların satın alınacağına karar vermek için verileri analiz ederek alır ve satın alma işlemini otomatik hale getirir. Daha sonra dijital bir değişim üzerinden gerçekleştirilen ‘gerçek zamanlı’ tekliflerde kişilere teklif verir. 

Programlı olarak, reklam verenler kullanıcıları herhangi bir insan müdahalesi olmadan demografi, coğrafya, ilgi alanları, davranışlar vb. gibi kullanıcı özelliklerine göre hedefler.

Kullanıcı verileri, veri yönetim platformu (DMP) olarak bilinen bir platformda saklanır. DMP, birinci ve üçüncü taraf kullanıcı verilerini PPC, sosyal medya, web sitesi, mobil uygulamalar vb. gibi çeşitli pazarlama çabalarıyla birleştirir.

Üçüncü taraf verileri, müşterilere kitlelerini daha iyi anlamaları için geniş bir veri noktası aralığı sunar. Ayrıca bir kişinin, birinci taraf verilerini özel olarak satın alabilirsiniz.

3.Öngörülü Reklamcılık

Öngörücü analiz, yanıtları ve sonuçları tahmin etmek için veri, yapay zekâ ve istatistiksel algoritmalar kullanır.

Tahminli reklamcılık sayesinde, potansiyel bir kitleyi tanımlayabilir ve doğru platformlarda yüksek düzeyde hedeflenmiş mesajlaşma ile onlara ulaşabilirsiniz. Yapay zekâ, gelecekteki satışları ve yanıtları tahmin etmek için müşteri davranışlarını, özelliklerini, geçmiş yanıtları ve satın alma işlemlerini istatistiksel algoritmalar yardımıyla analiz eder.

Örneğin, Facebook, özel kitlelerden türetilen benzer kitleyi hedefleme sunar. Müşteri listenizi, web sitesi ziyaretçilerini, sayfa beğenilerini Facebook’a aktarabilir ve özelliklerine göre Facebook, benzer özelliklere ve davranışlara sahip kullanıcıların bir listesini hazırlayacaktır.

Kısacası Facebook, mevcut müşterilerinizle benzer özelliklere sahip daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Bu potansiyel kitleler markanıza aşina olmasa da mevcut müşterilerinize çok benzediği için müşteriniz olma olasılığı daha yüksektir.

4.Veri Odaklı Arama Motoru Pazarlaması

Yalnızca Google’da günlük olarak 3,5 milyardan fazla arama yapıldığından, pazarlamacıların ellerinde çok sayıda veri bulunmaktadır. Ancak, pazarlamada kullanmak için kalıpları sıralayamaz ve bulamazsanız, tek başına veriler anlamlı olmaz. Büyük arama motorları arama geçmişine, arama amacı sorgularına ve dil kullanımına göre kendilerini güncelledi.

Google Arama Trendleri ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçların yardımıyla reklam verenler arama eğilimlerini bulabilir; alakalı anahtar kelimeleri, rakipler tarafından kullanılan anahtar kelime stratejisini, kalıpları ve zaman içinde nasıl geliştiklerini öğrenebilirsiniz. 

Bu verilere dayanarak, reklam verenler arama ve satın alma işlemlerinin yüksek olduğu en yüksek süreyi belirleyebilir ve arama pazarlama stratejisini buna göre uygulayabilir. Arama pahalı olabilir, ancak düşük maliyet için bir yöntem vardır ve stratejik olarak ele alınırsa, daha az ücret karşılığında bazı değerli anahtar kelimeler elde edebilirsiniz.

Bu 4 temelden başlayarak, veri odaklı reklamın hakim olduğu bir gelecek için güçlü bir temel oluşturmanızı sağlayacaktır.

Veri Odaklı Pazarlama Nedir? Gelin İnceleyelim
E Ticaret Sitesi İçin Web Tasarım Teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepet
Close Favorilerim
Son Baktıkların Close
Close

Close

İletişime Geçin

+90 (212) 909 80 08

Google Premier Partner Designation
is reserved for the top 3% of participating organizations. SEO services are not verified or endorsed by Google.

©2023 Adapte Digital | Tüm Hakları Saklıdır.

ADAPTE DİJİTAL
Kategoriler