Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi İçin 9 Adım Nedir?

2019 yılında tüm internet kullanıcılarının % 80’inin mobil cihazlardan web sitesi için geldiği tahmin ediliyor. Bu, web sitesi için gelen 10 kişiden 8’inin mobil cihazlar kullandığı anlamına gelmektedir. Mobil cihazlara uygun bir web sitesi oluşturmadıysanız, web sitenizde gezinme oranının düşeceğinden emin olabilirsiniz.

Hiç kimse, bir masaüstü sitesinin tasarımını, bir mobil cihazda görüntülemenin hayal kırıklıklarıyla uğraşmak istemez. (tüm bu sıkıştırma ve yakınlaştırma). Bir web sitesini nasıl mobile uyumlu yapacağınızı merak ediyorsanız, bu 9 adımı uygulayın.

Web sitesi tasarımı paketlerimizi inceleyin.

9 Adım Nedir?

Hızlı Bir Sunucu Seçin

Kullanıcıların web sitenizi mobil cihazlardan da görüntüleyeceğinizi düşünürsek web siteniz hızlı yüklenmeli. Çünkü kullanıcılar mobil cihazlarında yavaş yüklenen web siteleri pek sevmez. Sitenizin hızlı olması için hızlı sunuculara sahip olmalısınız.

Duyarlı Olun

Duyarlılık, web sitesinin, kullanılan mobil cihazın ekran boyutuna bağlı olarak öğelerini ayarlayabileceği anlamına gelir .

Örneğin, bir bilgisayarda web sitedeki en üstteki tüm menü öğelerini görebildiğiniz halde, aynı şey bir mobil cihaz için geçerli değildir. Bu menü öğeleri katlanabilir bir menüde (Humberger düğmesi olarak adlandırılır) birlikte kullanılmalıdır. Kullanıcı bu düğmeyi tıkladığında, menü öğelerinin daralması gerekir.

Basit Tutun

Bir sürü efektlere sahip bir siteye bakmak çarpıcı olsa da, mobil kullanıcılar için genellikle bu durum kafa karıştırıcı olabilir. Ayrıca, tüm bu grafikler ve efektler web sitenizin hızlı yüklenmesini engelleyebilir.

Ziyaretçiyi kalmaya ikna etmek için sadece üç saniyeniz var ve bu sizin için basit olmayacaktır. Basit ve temiz bir tasarıma sahip olmak, kullanıcıyı sayfanızda daha uzun süre tutacaktır.

Web Sitenizin Hızını Optimize Edin

Yavaş bir web siteye sahip olmak kullanıcılarınızın yarısını kaybetmenize neden olabilir. Yani, kitlenizin %50’si web sitenizin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse sitenizi terk edecektir.

Web sitenizin çok hızlı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu yüzden diğer alanlarda da hız için optimize etmelisiniz. Örneğin, web sitelerini mobile uyumlu hale getirmek söz konusu olduğunda ultra yüksek görüntü çözünürlüklerine sahip olmak mantıklı değildir.

 Formları Mobil Cihazlar İçin Optimize Etme

Kullanıcılarınız formları dolduracaksa, bunları mobil cihazlar için optimize etmelisiniz. Çok büyük bir alana sahip form veri toplama için iyi olabilir, ancak mobil kullanıcılar için doldurmak sinir bozucu olabilir. Giriş alanlarını, onlarla iletişim kurmak için toplamanız gereken en önemli bilgilerle sınırlandırmayı düşünün .

Ayrıca, telefonun yerleşik özelliklerini kullanarak formun otomatik olarak doldurulmasına izin verin . Örneğin, hemen hemen her akıllı telefonun şu anda birinin bulunduğu şehri ve ülkeyi algılayabilen GPS’si vardır. Telefonunuz otomatik olarak onlar için bunu yapabiliyorsa, ziyaretçinizin bu bilgileri girme zorluğundan geçmesi gerekmez.

Web Sitesinde Tek Parmakla Gezilebilir Olduğundan Emin Olun

Mobil uyumlu bir web sitesi oluştururken, ziyaretçinizin web sitenizin tüm önemli bölümlerine tek bir parmakla erişip erişemeyeceğini kendinize sorun. Mobil kullanıcıların, ikinci el kullanmaya gerek kalmadan bir mobil web sitesinde gezinebilmeleri önemlidir. Bu, yakınlaştırma olmadığı anlamına gelir.

Bu nedenle web sitenizde, küçük metinler, menü öğeleri ve düğmeler olmadığından emin olmak için sitenizi analiz edin.

Pop-Up’lardan Kaçının

Mobil kullanıcıların sevmediği bir şey varsa oda, pop-up’lardır. Küçük bir pop-up bile mobil ziyaretçilerin web sitenizden çıkmasına neden olabilir, bu da pop- up’lardan kaçınmak için elinizden geleni yapmanız gerektiği anlamına gelir.

İçeriği Kısa Tutun

Mobil cihazlara uygun bir web sitesi, kısa ve öz bir içeriğe sahip olmalıdır. Mobil kullanıcılar, ihtiyaç duydukları tüm bilgileri almak isterler.

Yani uzun içerik yazmanın mobil kullanıcıları web sitenizde tutmaya yardımcı olmadığı anlamına gelir. Bilgiyi kısa ve tatlı tutmak (kısa cümleler ve paragraflar) gidilecek yoldur.

Gerektiğinde Kelimeler Yerine Simgeler Kullanın

Çok fazla metin bir web sitesinin karmaşık görünmesini sağlayabilir ve mobil cihazlarda çok fazla alan kaplanır.  Web sitenizde kelimeler yerine simgelerle değiştirilebilecek çok fazla metin vardır. Bunlar genellikle SEO çabalarınıza katkıda bulunmayan bir metindir.

Mesela “Bizi Facebook’ta takip et” demek yerine, tıklandığında Facebook sayfanıza götüren bir Facebook simgesi koyabilirsiniz.

Duyarlı Mobil Uyumlu Bir Site Zorunludur

Kullanıcıların mobil cihazlarda sorunsuz bir deneyim yaşamasını sağlamak çok önemlidir. Sizin de istediğiniz şey buysa, tüm bu ipuçlarını aynı anda kullanabilirsiniz. Bundan sonra ki adımınız gerçekten mobil uyumlu bir web sitesi oluşturduğunuzdan emin olmak için uyumluluğu test etmektir. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için kullanıcılara web sitenizi test ettirin.

Mobil uyumlu web sitesi örneğimiz: Biçen Market

2020’ de Web Site Tasarımı Nasıl Yönetilecek?
Kurumsal Şirketler İçin Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepet
Close Favorilerim
Son Baktıkların Close
Close

Close

İletişime Geçin

+90 (212) 909 80 08

Google Premier Partner Designation
is reserved for the top 3% of participating organizations. SEO services are not verified or endorsed by Google.

©2023 Adapte Digital | Tüm Hakları Saklıdır.

ADAPTE DİJİTAL
Kategoriler