Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açabilirim: Açmak İçin Ne Yapmalıyım? 1

Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açabilirim: Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açabilirim: Açmak İçin Ne Yapmalıyım başlığı için söze başlamadan önce biraz kendimizden bahsetmek isterim. Ben Gürbüz Özdem, İş Geliştirme Uzmanı ve dijital danışman olarak Adapte Dijital’i yönetiyorum. Web, dijital, işletme ve marka gelişimi üzerine bir çok belge ve sertifikaya sahibim. 17 yılık muhasebe deneyimim ve 10 yıllık dijital web ajansı yöneticiliğim ile bir çok deneyim kazandım. Müşterilerimiz adına bir çok işyeri ve iş, marka kurdum ve danışmanlık yaptım.

Dijital danışmanlığa 2015 yılında MEGESOFT yazılım markasıyla başladık. 2019 yılında işimizde daha uzman ve yetenekli olarak ajansımız Adapte Dijital’i kurduk. Muhasebe üzerine geçirdiğim profesyonel hayatımda 200’ün üzerinde müşterim oldu, dijital web ajansı profesyonel hayatımdan 500’e yakın web sitesi yaptık ve teslim ettik. Ajansımız en temel başlıklarla müşterileri için; yazılım, web, dijitalleşme, iş geliştirme, marka geliştirme, reklam, tanıtım, pazarlama ve dijital danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Bana göre ekonominin can damarı küçük işletmelerdir yani açmak istediğiniz dükkanlar. Açmak istediğiniz dükkan mantıklı, geçerli işler üstüne üretimi içeriyorsa muhteşemdir. Hem ülkenin hem de sizin ekonominiz bununla canlanabilir. Tabi bu fikir aklınıza düştüğünden beri bir çok soru cevabını arıyor: dükkan açmanın maliyeti, gereken belgeler, dükkan açmak kârlı mı, dükkan açmak için fikirler, neler lazım vb.

En başta! Dükkan açmak istiyorum ne açabilirim, ne yapmalıyım diyenlere dijital danışman ve iş geliştirme uzmanı sıfatıyla web temelli veya web destekli işler düşünmeye başlamalarını önereceğim. Açtığınız dükkana müşteriye web üzerinden müşteri çekmek, web üzerinde müşterilere bir şeyler göndermeyi kurgulayın. İster yerel, ister ulusal, ister global olsun web temelli olmadan işiniz zor olur. Harekete geçirecek trafiği böyle yakalarsınız.

İlk sorum şu: dükkandan kastınız nedir, bakkal mı?

Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açabilirim: Açmak İçin Ne Yapmalıyım? 2

Dükkan fikri: Mezeci! Elinin lezzeti varsa, neden olmasın!

NEDEN DÜKKAN AÇMAK İSTİYORSUN?

Dükkan açmak fikri ve isteği, insanların zihninde kurup durduğu ama çok az insanın cesaretle gerçekleştirdiği şeydir. doğduğu günden beri insanın temel güdüsü. Dijitalleşme ve yeni akıl çağı insanlara kendi işini ve dükkanını açma imkanı sundu. Hızlı araştırma, öğrenme, uygulama ve topluluklara sunabilmeyi sağlıyor dijitalleşmek. Trendyol, Amazon, Etsy bir çok insanın dükkan açmasına aracı oldu.

Dükkanını nereden açmak istiyorsun? Biliyorsun bu bir kalıp. Sen herhangi bir işletmeye de dükkan diyor olabilirsiniz. Bazı insanlar Etsy’de dükkanım var diyor, bazıları mağazam, bazıları takı dükkanım var diyor bazıları takı mağazam. Dükkan işi biraz karışık. Ben burada üretim temelli dükkan açmak isteyenleri hayal edip onlara hitaben konuşacağım. Umarım sen o insanlardan birisisindir.

Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açabilirim: Açmak İçin Ne Yapmalıyım? 3

Doğru Dükkanı Açmanı Nasıl Sağlayabiliriz?

Dijital; kullanmayı bilene o kadar çok avantajlar sunar ki baştan kâr edersiniz. Dükkanını Açmak İçin Tavsiye: “Web Temelli İş Geliştirmesi Çalışma Programını” kullanarak başlatın. Detayları konuşalım.

Bir dükkan açmak, her şeyi baştan sizin belirlemeniz demek. Dükkan açmak, cesaret göstermek ve üretmek demek. Her adımda, öğrenme ve büyüme şansının doğması. Kendi dükkanını açmak, riskleri yönetme gücünü verir. Açtığın ve büyüttüğün dükkanını geleceğine miras bırakmak hissi benim için çok güzel, sizin içinde eminim öyle olacaktır.

Kendi dükkanını açmak, topluluğuna katkıda bulunmandır. Dükkanını açmak, iş hayatında anlam bulmandır. Her başarı, tamamen senin eserin olur. Kendi dükkanını açmak, hayallerine ulaşmanın en doğrudan yoludur. Sonuçta, kendi dükkanını açmak, gerçek bir başarı hikayesi yazmanın başlangıcıdır.

Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açabilirim: Açmak İçin Ne Yapmalıyım? 4

DÜKKAN AÇMAK İSTİYORUM: BENİ NELER BEKLİYOR?

“Dükkan açmak istiyorum” diye herkes düşünebilir fakat bunu çok az insan gerçekleştirir. Fikri eyleme döküp gerçekleştirmek ve istenilen sonuca ulaşmak zor iştir. Bu zorluğu kararlı, çalışkan ve güçlü insanlar kolaya çevirir.

Dükkan istiyorum diyenler, riskleri göze almalı. Dükkan açmak istiyorum düşüncesi, sabır ve kararlılık ister. “Dükkan açmak” demek, uzun çalışma saatleri anlamına gelebilir.

Dükkan açmak istiyorum isteği, doğru planlama ve tutkuyla, başarıya ulaşabilir. Dükkan açmak istiyorum diyenler kendilerini bekleyenin zorlu bir yolun ve tırmanacak bir zirvenin beklediğini bilmeliler. Tabi zorluğun meyvesi her zaman tatlı olacaktır.🌟

Web Temelli

İş Geliştirmesi

İçin Dijital Danışmanlık Alın

Bu üçünden hangisisin?

Birincisi; ne yapacağını bilmiyorsun ve sadece bir şey yapmak istiyorsun.

İkincisi; girişimcisin ve güvendiğin sağlam bir fikrin var.

Üçüncüsü; İş bulamadığın için iş kurmayı düşünüyorsun. Kendi işinin sahibi olmanın büyük para kazandıran eğlenceli ve özgürlüklerle dolu bir yol olduğunu düşünüyorsun.

Çoğunluğu üçüncü gruba dahil olduğunu düşünüyorum. Tabi yaş büyüdükçe birinci ve ikinci grupta olan insan sayısı artıyor.

Benim üçüncü grupta olan insanlara bu yazıda söyleyebileceğim şeyler yok. Birinci ve ikinci topluluktaki insanlara ise çok şey söyleyebilirim. Onlarla aramızdaki anahtar terimlerimiz: iyi fikirler, nakit akışı, çözüm ürünleri, müşteri profili, işletme sahibi çevresi, çalışma programları, planlama, kaynak yönetimi ve iş eğitimi.

Kaynak: Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Diyenlere Uzmanından Öneriler

KENDİ DÜKKANIMI NASIL AÇARIM?

Geldiniz ve bana sordunuz: Dükkanımı nasıl açarım, ne açabilirim? Genel profile göre tek bir cevabım var: kendine net ve ulaşılabilir bir hedef koy. Örnek: 2024’te kendi işimden 500 bin TL kazanacağım. Kişi kendini; yaşına, eğitimine, gücüne, çevresine, yapabileceklerine, yapmak için isteğine göre ulaşabileceği hedefi koyup, yola koyulursa ona ulaşır. Bu kadar net ve basit bir hedef sizin için iyiyse, harekete geçer ve ona ulaşırsınız.

Sade ve net: iyi olduğunuz veya olabileceğinizi düşündüğünüz sevdiğiniz bir konuda çalışmaya başlayın.

İçinde yaşadığımız sistemde: işin başı kaynaktır bazen sermaye de denir. :) Kaynağınız: bilgi, iş gücü, para vb. şeylerdir. Hangisiyle başlarsanız başlayın, itici güçleriniz: istek, inanç, heyecan, sabır ve tutkunuz olacaktır.

Buraya kadar yazılanlar size göreyse, siz kendi işinizi yaparsınız.

DÜKKANIN KONUSUNU İYİ SEÇ: ÜRET VEYA ÜRETENİ DESTEKLE

Dükkan konusu seçiminde karşılıklı konuşmadan şu konular iyidir önerileri çok akılcı değil. Fakat son 6 aydır çalıştığımız örneklerden en iyi performans mezeci konusu oldu. Tabi bu bunu öneriyorum anlamına gelmemeli. İyi bir performans göstermesi işletene ve bizimle uyumluluğuna da bağlı. Çalışmayı sürdürdüğümüz bir çok iyi performanslı konu var. Fakat burada bunu sağlayan bir çok etken var. Hiç bir dükkan kendi başına seçilmiş bir konu üzerinden iyi olamaz. En iyi etken işletendir. İşleten ve onun destekçileri o konuyu iyi seviyeye getirecektir.

Sizin tarafınızdan gerçekleştirilmek zorunda olunan şeyin sırrı yoktur. Gerçekleştirirseniz gerçek olur. İstersiniz ve almak için çalışırsınız. Sırlarla dolu vaatlere kanmayın. Araştırın, sorun, soruşturun, programlayın, planlayın ve çalışın ve bir daha çalışın.

Kendi işimizi seçerken şunları sorup, soruşturalım:

A) Ben neyim ve ne istiyorum:

  1. Ben neyi iyi yapıyorum?
  2. Yapmaktan hoşlandığım şey/şeyler nedir?
  3. Yapmaktan hoşlanmadığım şey/şeyler nedir?

B) Yaşamdaki sorunlar nelerdir, çözümler neler olabilir?

  1. İnsanlar veya işletmelerin yaşadığı sorunlar nelerdir?
  2. İnsanların ve işletmelerin aradığı faydalar nelerdir?

C) 1 K 7 N

Ben bu kalıba tersten ve iki N daha ekleyerek bakıyorum.

Kim/kimler için?

Neyi?

Neden?

Nasıl?

Nerede?

Ne zaman?

Ne olacak?

Ne oldu?

D) Topluluğunuzu kurun.

Her şey onlar için. Yola koyulup daha fazla müşteriyle temasa geçtiğinizde işletmeniz büyüyecektir. Telaşlanmadan adımlayın ve ilk müşteriyi edinin. Gerisi gelecektir.

Dükkanımı açmak istiyorum diyorsan: Bizden destek alabilirsiniz.

Bir ürün, bir hizmet üretmeyi veya üreten birinin temsilcisi olmak üzerine düşünün!

Dükkanımı Açmak İstiyorum Neler Gerekli?

DÜKKAN AÇMAK KÂRLI MIDIR?

Evet. İnandınız mı? ☺ Az bir örnek dışında hemen kârlılık gösteren yeni bir iş yoktur. Dükkanınızı iyi bir program ve planlama ile kurar, danışmanlardan destek alır ve dediklerini harfiyen yerine getirirseniz kârlılığa ulaşırsınız. Burada seçmeniz gereken iyi bir iş ve iyi bir yol göstericidir.

Kurulmuş, devam eden ve yeni, taze bir gücün dokunmasıyla yükselecek dükkanı devralır veya ortak olursanız ulaşabilirsiniz. Ne olursa olsun, bir gerçek var ki: bunların hepsinde de karlılığa geçiş uzun solukludur. Kendi dükkanınızı açmak uzun vadeli düşünülecek bir yatırımdır.

Nasıl kazanacaksın?

Bu sorunun yazısı baştan sona ele alınarak yazılmalı, eğer ciddi ciddi düşünüyorsanız, bize danışın. İsteklerinize göre yorumlayıp öneriler sunmak daha doğru olacaktır.

Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açabilirim: Açmak İçin Ne Yapmalıyım? 3

Kârlı Bir Dükkan Açmak Mümkün mü?

Yazının tümüne baktığınızda zorlu bir işten bahsettim. Her işi kolaylaştırmanın yolu, o işleri bilenlerden destek almaktır. Bize danışın!

DÜKKANIMI NASIL BÜYÜTECEĞİM?

Dükkan açmak, yönetmek, yaşatmak ve büyütmek gerçekten çok zorludur. Kaynak ve zaman işidir. Kaynağınız ve zamanınız varsa işin içinde pişerek amacınıza ulaşabilirsiniz.

Dükkanınızı açmanın ve büyütmenin en iyi yolu sunduğunuz şeye ihtiyacı olan bir çok insana temas etmekle mümkündür. Bu da tanıtım ve pazarlama ile olur.

Bu konuda bu yazıda bir cümlelik öneriler yanıltıcı da olabilir çekincesiyle tecrübelerimden örnek vereceğim. Biz bir yeni veya küçük işi Google Ads üzerinden büyüttük. Kullandığımız pazarlama yöntemi “growth hacking” oldu. Kaynağa göre yolu seçip, en verimli yeri tahmin edip bunun sonucunu almaya çalıştık. Bizim bu modelimize verdiğimiz işim şu: Verimli Dijital Model.

Çoğu müşterimizin yeni ve küçük işini bu modelle büyüttük. Küçük bir başlangıç için Web Temelli İş Geliştirmesi Dijital Danışmanlık işinize yarayabilir.

Not: Yazı herhangi bir konuda bir yatırım tavsiyesi değildir. Tecrübe paylaşımı üzerinden, kendimizi ve işimizi tanıtmak niyetini taşımaktadır. Yazı daha 1. aşamasındadır, iyileştirilmeye ve daha anlaşılır olmasına çalışılacaktır. Büyüttüğümüz markalarımızdan: Kozmanya.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Diyenlere Uzmanından Öneriler
Dijital Pazarlama İle Bütünleşik Pazarlama Stratejilerinin Gücü
Sepet
Kapalı Favorilerim
Close Son Baktıkların
Kategoriler
Hemen Bizi Arayın