Kendi işini kur

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Diyenlere Uzmanından Öneriler

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Diyenlere Uzmanından Öneriler başlığı için söze başlamadan önce biraz kendimizden bahsetmek isterim. Ben Gürbüz Özdem, İş Geliştirme Uzmanı ve dijital danışman olarak Adapte Dijital’i yönetiyorum. Web, dijital, işletme ve marka gelişimi üzerine bir çok belge ve sertifikaya sahibim. 17 yılık muhasebe deneyimim ve 10 yıllık dijital web ajansı yöneticiliğim ile bir çok deneyim kazandım. Müşterilerimiz adına bir çok işyeri ve iş, marka kurdum ve danışmanlık yaptım.

Dijital danışmanlığa 2015 yılında MEGESOFT yazılım markasıyla başladık. 2019 yılında işimizde daha uzman ve yetenekli olarak ajansımız Adapte Dijital’i kurduk. Muhasebe üzerine geçirdiğim profesyonel hayatımda 200’ün üzerinde müşterim oldu, dijital web ajansı profesyonel hayatımdan 500’e yakın web sitesi yaptık ve teslim ettik. Ajansımız en temel başlıklarla müşterileri için; yazılım, web, dijitalleşme, iş geliştirme, marka geliştirme, reklam, tanıtım, pazarlama ve dijital danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Sağlıklı bir ekonominin can damarı çağdaş şekilde üretmeyi beceren işletmelerdir. Enflasyonun, fiyat istikrarının ve belirsizliklerin ayyuka çıktığı yerde… Kendi işini kurmak ne kadar akıllıca? Bence kahramanlar tam da bu zamanlarda ortaya çıkmalı. Sonuçların sorumlusu olmasanız da geleceğin belirleyicisi olabilirsiniz.

Bu yazıda ısrarlı kalacağım ana odağım: üretim üzerine kendi işletmeniz ya da üretim yapan önü açık işletmelerin destekleyici işlerini yapan kendi işletmeleriniz olacak. İyi seçilmiş, talebi olan ürün veya hizmetleri üreten işler tüm yatırım araçlarından daha kârlı olabilir.

Tabi burada gücünüz, isteğiniz ve azminiz belirleyici olacaktır. Bu terimler; tembel ve asalak niteliklere sahip olan kişilere anlamlı gelmeyebilir. Yazımın hedef kitlesi: güçlü, dinamik, inanan, üretme, başarmak azmi olan yürekli insanlardır.

En başta! Kendi işinizi kurma hayali kuranlara, dijital danışman ve iş geliştirme uzmanı sıfatıyla web temelli veya web destekli işler düşünmeye başlamalarını önereceğim. Kendi işyerinizi açmak, markanızı yaratmak ve dijital dünyada yerinizi alarak bu süreci ve stratejik bir yaklaşımla kademe kademe inşa etmekle olur.

İlk adımınız, iyi olduğunuz veya olabileceğiniz konuları belirlemeniz/keşfetmeye çalışmanızdır. Kendi işinizi kurma yolculuğunuzda, iş planınızı dikkatlice hazırlayacak bilgiye sahip olmanız zorunludur. Başlangıçtan itibaren destek almanız da akıllıca olacaktır.

Mali durumunuzu net bir şekilde analiz etmeye, gerekli finansmanı sağlamaya, muhasebe bilgisine, ürüne/hizmete göre müşteri profili çizmeye ve onların ihtiyaçlarına yönelik çözümleri yaratmaya ihtiyacınız olacaktır.

Şunu bilin, kendi işinizi kurmak, sabır, tutku ve sürekli öğrenme gerektirir. Kendi işletmenizi açarken karşılaşabileceğiniz zorluklara hazırlıklı olun ve başarılı bir girişimci olmak için gereken beceri ve bilgiyi sürekli olarak geliştirin. Gürbüz Özdem olarak, dijitalleşme ve iş geliştirme konularında size destek olmak için buradayım. Kendi işinizi kurmayı hayal olmaktan öteye geçirmek için bir adım atın ve ulaşılabilir amacınıza doğru çabayla yürüyün.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Diyenlere Uzmanından Öneriler 1

En iyisi kendi

işin!

NEDEN KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTİYORSUN?

Kendi işini kurmak, medeniyetin doğduğu günden beri insanın temel güdüsü. İhtiyaçlarını gidermesinin ve geleceğine mirası. İnsan binlerce yıl kendi işini yaptı, tarlasını sürdü, hayvanını besledi, kilimini dokudu, elbisesini dikti. Ta ki sanayi toplumunun doğuşuna kadar. Sanayi toplumunun insanı kendi üretebileceklerinden uzaklaştırdığını düşünüyorum. Dijitalleşme ve yeni akıl çağı insanlara kendi işini yaparak topluma katkı sunabileceği bir çok imkan sunmaya başladı. Hızlı araştırma, öğrenme, uygulama ve topluluklara sunabilmeyi sağlıyor dijitalleşmek.

Kendi işletmeni açmak, sınırları artık kendi belirlemen anlamına geliyor. Her gün, tutkuyla yaşamına anlam katıp, geleceğe miras bırakabilme şansı sunuyor. Kendi işyerini açmak, üretimi ve pazarı şekillendirme fırsatı verebilecek fırsat. Kendi dükkanını açmak, toplulukla bağ kurmak için bir yol.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Diyenlere Uzmanından Öneriler 2

Kendi İşinde Amaçlarına Ulaşmanı Nasıl Sağlayabiliriz?

Dijital; kullanmayı bilene o kadar çok avantajlar sunar ki baştan kâr edersiniz. Kendi İşini Kurmak İçin Tavsiye: “Web Temelli İş Geliştirmesi Çalışma Programını” kullanarak başlatın. Detayları konuşalım.

Kendi işini yapmak, finansal kontrolü eline almak. Kendi işini kurmak, yaratıcılığını serbest bırakmak. Her adımda, öğrenme ve büyüme şansının doğması. Kendi işletmeni açmak, riskleri yönetme gücünü verir. Böylece, kendi işyerini açmak, sürdürülebilir bir gelecek inşa etme şansıdır.

Kendi dükkanını açmak, topluluğuna katkıda bulunmandır. Kendi işini yapmak, iş hayatında anlam bulmandır. Her başarı, tamamen senin eserin olur. Kendi işini kurmak, hayallerine ulaşmanın en doğrudan yoludur. Sonuçta, kendi işletmeni açmak, gerçek bir başarı hikayesi yazmanın başlangıcıdır.

Kendi İşimi Kurmak

KENDİ İŞİMİ KURMAK İSTİYORUM: HERKES Mİ KENDİ İŞİNİ YAPSIN?

“Kendi işimi kurmak istiyorum” diyen herkesin bu yola girmesi her zaman ideal olmayabilir. Kendi işyerimi açmak istiyorum hissi, büyük bir tutku gerektirir. Ancak, kendi işimi yapmak istiyorum demek, aynı zamanda büyük sorumluluklar da getirir. Kendime iş yeri açmak istiyorum diyenler, bir çok başlığı iyi analiz etmeli. Her başarılı iş fikri, detaylı bir planlama ve strateji gerektirir.

Kendi işimi kurmak istiyorum diyenler, riskleri göze almalı. Kendi işyerimi açmak istiyorum düşüncesi, sabır ve kararlılık ister. “Kendi işimi yapmak istiyorum” demek, uzun çalışma saatleri anlamına gelebilir. Kendime iş yeri açmak istiyorum diyenler için, aile ve iş dengesi zorlayıcı olabilir. Ancak, kendi işini kurma rüyası, bu zorlukların üstesinden gelmeye değer.

Kendi işimi kurmak istiyorum diyen herkes, bu yoldaki zorlukları ve ödülleri dikkatlice değerlendirmeli. Kendi işyerimi açmak istiyorum hevesi, iyi bir hazırlıkla gerçeğe dönüşebilir. Kendi işimi yapmak istiyorum arzusu, doğru planlama ve tutkuyla, başarıya ulaşabilir. Kendime iş yeri açmak istiyorum diyenler, kendi kaderlerinin efendisi olma gücünü kendilerinde görebilmelidirler. 🌟

Web Temelli

İş Geliştirmesi

İçin Dijital Danışmanlık Alın

Bu üçünden hangisisin?

Birincisi; ne yapacağını bilmiyorsun ve sadece bir şey yapmak istiyorsun.

İkincisi; girişimcisin ve güvendiğin sağlam bir fikrin var.

Üçüncüsü; İş bulamadığın için iş kurmayı düşünüyorsun. Kendi işinin sahibi olmanın büyük para kazandıran eğlenceli ve özgürlüklerle dolu bir yol olduğunu düşünüyorsun.

Çoğunluğu üçüncü gruba dahil olduğunu düşünüyorum. Tabi yaş büyüdükçe birinci ve ikinci grupta olan insan sayısı artıyor.

Benim üçüncü grupta olan insanlara bu yazıda söyleyebileceğim şeyler yok. Birinci ve ikinci topluluktaki insanlara ise çok şey söyleyebilirim. Onlarla aramızdaki anahtar terimlerimiz: iyi fikirler, nakit akışı, çözüm ürünleri, müşteri profili, işletme sahibi çevresi, çalışma programları, planlama, kaynak yönetimi ve iş eğitimi.

KENDİ İŞİMİ NASIL YAPARIM?

Geldiniz ve bana sordunuz: Kendi işimi nasıl yaparım? Genel profile göre tek bir cevabım var: kendine net ve ulaşılabilir bir hedef koy. Örnek: 2024’te kendi işimden 500 bin TL kazanacağım. Kişi kendini; yaşına, eğitimine, gücüne, çevresine, yapabileceklerine, yapmak için isteğine göre ulaşabileceği hedefi koyup, yola koyulursa ona ulaşır. Bu kadar net ve basit bir hedef sizin için iyiyse, harekete geçer ve ona ulaşırsınız.

Sade ve net: iyi olduğunuz veya olabileceğinizi düşündüğünüz sevdiğiniz bir konuda çalışmaya başlayın.

İçinde yaşadığımız sistemde: işin başı kaynaktır bazen sermaye de denir. :) Kaynağınız: bilgi, iş gücü, para vb. şeylerdir. Hangisiyle başlarsanız başlayın, itici güçleriniz: istek, inanç, heyecan, sabır ve tutkunuz olacaktır.

Buraya kadar yazılanlar size göreyse, siz kendi işinizi yaparsınız.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Neler Gerekli?

KENDİ İŞİNİ İYİ SEÇ: ÜRET VEYA ÜRETENİ DESTEKLE

Son 6 ayda kendi işimi nasıl kurarım diyen ciddiye alıp görüştüğüm 50 kişi var. Bunlardan 24 ila 34 yaş arası olanlar %60. Bu yaş aralığındaki insanlar genelde dropshipping ile kandırılmış ve buna benzer hemen para kazanmalıyım diye düşünen kişiler. Masa başında oturarak 1 koyup hemen 10 almaları gerektiğini düşünüyorlar. Onlara göre Jeff Bezos, boş boş otururken Amazon diye bir şey aklına geldi ve o gün 100 milyar $ kazandı. Onlarda onun gibi olmalılar.

Geriye kalanı gerçekten tutarlı ve ayakları yere basan fikirleri olan kişilerdi. İyi şeyler başaran örnek çoktu. Örneklerim: Mouse pad markası, önceleri Çin’de üretim yaptırıp satıyorken, şimdi çoğu çeşidi ülkemizde üretip satıyor. Tabelacı, hızlı öğrenip yapılabilen bir iş. Kozmetik, iyi bir marka sahibi artık. El lezzeti olan mezeci oldu, işleri iyi gidiyor. İşleri birbirinden farklı olsa da hepsinin ortak bir özelliği var: aşık oldukları işleri için çok çalışıyorlar.

Az parası olan çok zamanını ayırarak, çok parası olan daha büyük başlangıçlar yaparak işini kurdu. Fakat hepsi, hepimiz gerçek bir çalışma ile yüzleşti. Gerçekten yoğun ve yorucu bir çalışma sürecinden geçtik.

Sizin tarafınızdan gerçekleştirilmek zorunda olunan şeyin sırrı yoktur. Gerçekleştirirseniz gerçek olur. İstersiniz ve almak için çalışırsınız. Sırlarla dolu vaatlere kanmayın. Araştırın, sorun, soruşturun, programlayın, planlayın ve çalışın ve bir daha çalışın.

Kendi işimizi seçerken şunları sorup, soruşturalım:

A) Ben neyim ve ne istiyorum:

  1. Ben neyi iyi yapıyorum?
  2. Yapmaktan hoşlandığım şey/şeyler nedir?
  3. Yapmaktan hoşlanmadığım şey/şeyler nedir?

B) Yaşamdaki sorunlar nelerdir, çözümler neler olabilir?

  1. İnsanlar veya işletmelerin yaşadığı sorunlar nelerdir?
  2. İnsanların ve işletmelerin aradığı faydalar nelerdir?

C) 1 K 7 N

Ben bu kalıba tersten ve iki N daha ekleyerek bakıyorum.

Kim/kimler için?

Neyi?

Neden?

Nasıl?

Nerede?

Ne zaman?

Ne olacak?

Ne oldu?

D) Topluluğunuzu kurun.

Her şey onlar için. Yola koyulup daha fazla müşteriyle temasa geçtiğinizde işletmeniz büyüyecektir. Telaşlanmadan adımlayın ve ilk müşteriyi edinin. Gerisi gelecektir.

Kendi işimi kurmak istiyorum diyorsan: Bizden destek alabilirsiniz.

Bir ürün, bir hizmet üretmeyi veya üreten birinin temsilcisi olmak üzerine düşünün!

KENDİ İŞİNİ KURMAK KÂRLI MIDIR?

Evet. İnandınız mı? :) Az bir örnek dışında hemen kârlılık gösteren yeni bir iş yoktur. Kendi işinizi iyi bir program ve planlama ile kurar, danışmanlardan destek alır ve dediklerini harfiyen yerine getirirseniz kârlılığa ulaşırsınız. Burada seçmeniz gereken iyi bir iş ve iyi bir yol göstericidir.

Kurulmuş, devam eden ve yeni, taze bir gücün dokunmasıyla yükselecek işleri devralır veya ortak olursanız ulaşabilirsiniz. Ne olursa olsun, bir gerçek var ki: bunların hepsinde de karlılığa geçiş uzun solukludur. Kendi işini kurmak uzun vadeli düşünülecek bir yatırımdır.

Nasıl kazanacaksın?

Bu sorunun yazısı baştan sona ele alınarak yazılmalı, eğer ciddi ciddi düşünüyorsanız, bize danışın. İsteklerinize göre yorumlayıp öneriler sunmak daha doğru olacaktır.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Diyenlere Uzmanından Öneriler 2

Kârlı Bir İş Kurmak Mümkün mü?

Yazının tümüne baktığınızda zorlu bir işte bahsettim. Her işi kolaylaştırmanın yolu, o işleri bilenlerden destek almaktır. Bize danışın!

İŞİMİ NASIL BÜYÜTECEĞİM?

İşi kurmak, yönetmek, yaşatmak ve büyütmek gerçekten çok zorludur. Kaynak ve zaman işidir. Kaynağınız ve zamanınız varsa işin içinde pişerek amacınıza ulaşabilirsiniz.

İşi büyütmenin en iyi yolu sunduğunuz şeye ihtiyacı olan bir çok insana temas etmekle mümkündür. Bu da tanıtım ve pazarlama ile olur.

Bu konuda bu yazıda bir cümlelik öneriler yanıltıcı da olabilir çekincesiyle tecrübelerimden örnek vereceğim. Biz bir yeni veya küçük işi Google Ads üzerinden büyüttük. Kullandığımız pazarlama yöntemi “growth hacking” oldu. Kaynağa göre yolu seçip, en verimli yeri tahmin edip bunun sonucunu almaya çalıştık. Bizim bu modelimize verdiğimiz işim şu: Verimli Dijital Model.

Çoğu müşterimizin yeni ve küçük işini bu modelle büyüttük. Küçük bir başlangıç için Web Temelli İş Geliştirmesi Dijital Danışmanlık işinize yarayabilir.

Not: Yazı herhangi bir konuda bir yatırım tavsiyesi değildir. Tecrübe paylaşımı üzerinden, kendimizi ve işimizi tanıtmak niyetini taşımaktadır. Yazı daha 1. aşamasındadır, iyileştirilmeye ve daha anlaşılır olmasına çalışılacaktır. Büyüttüğümüz markalarımızdan: Kozmanya.

Web Tasarımı ve Geliştirme: Dijital Ajansların Sunduğu Çözümler
Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açabilirim: Açmak İçin Ne Yapmalıyım?
Sepet
Kapalı Favorilerim
Close Son Baktıkların
Kategoriler
Hemen Bizi Arayın