Dijital Pazarlama Deyince Esnafın Aklına Gelen 10 Şey

Bu konuya ‘Dijital pazarlama nerede hayatımıza giriyor?’ diye sorarak başlasak çokta hata etmiş olmayız sanırım. Mahallemizdeki bakkal Orhan Amca’nın bakkalorhan.com diye web sitesi açması hepimizin garibine gider çünkü o neticede bakkal Orhan Amca. Nasıl olabilir yani? Orhan amca merhaba, silkelen ve kendine gel. Şaka bir yana esnaf amcalarımız da bu konuya pek sıcak bakmıyor.

Dijital Pazarlama ve Mahalleli Olmak

Çoğumuz bir yerde mahalle kültüründen geliyoruz ve az çok bu nostaljik yapının içerisinde bulunduk. Hepimiz karşı komşu Saniye teyzeden bir fincan şeker istedik. Peki ya bir fincan kahveyi internetten istesek? Saniye Teyze’nin kişisel web sitesi olsa?

Garipsiyoruz. Alışageldiğimiz yetişme biçimi bunu bir hayli reddediyor ve hatta olur mu öyle şey deyip gülüp geçiyoruz. Bakkal Hasan Amca ve Saniye Teyze’nin kızları ve oğulları olduğumuza göre bu gayet normal.

Tabii bakkal Hasan Amca ve Saniye Teyze’nin böyle düşünmesi de. Bakalım esnaf amcalarımız dijital pazarlama hakkında neler düşünüyor olabilir.

Dijital Pazarlama hizmeti için paketlerimizi inceleyin.

Dijital Pazarlama Hizmeti İçin Soru ve Cevaplar yazımız işinize yarayabilir.

1. Mahalle Kavramı

Tanıdıklardan oluşan ve bildikleri gördüklerini insanlara ihanet olarak düşünen de var bu dijital pazarlama durumunu. İnsan ilişkilerini yabana atmak istemeyen de. Dükkan da bir çay içip sohbet etmeyi, yüz yüze konuşup hal hatır sormayı daha çok tercih ediyorlar.

2. Müşteri Portfolyosu

Mahallesi olunca insanın müşterisi de haliyle komşusundan eşinden dostundan oluyor. Esnaf amcamızın elindeki kitle belli. Beklentilerimiz belli. Bu ay paramız çıkışmadı öteki ay öderiz diyebildiğimiz esnaf amcamız belirli bir kitle için savaş vermiyor ki, dijital pazarlasın kendini.

3. Aracılar

Ahmetgilin yeğenin oğlu İzmit’te çalışıyormuş. Dijital pazarlama ne ola ki? Ahmet’e söylesek olmaz mı acaba? Tanıdıklar aracılığıyla bir şeyleri yaptırmak daha güvenilir geliyor. Hem onlar hem de biz kazanalım mantığı da ön planda tabi ki. Para yabancıya gitmesin misali.

4. Yerellik

Ya sen şimdi burda ki ayakkabıyı alacaksın da Antalya’ya götüreceksin de, orda bunu satacaksın da, kargosuyla ulaştırmasıyla uğraşacaksın? Ne gerek var mahallemizin, şehrimizin suyu mu çıktı da bilmediğimiz yerde iş yapacağız, tutunamayız hele bütçemiz hiç kaldırmaz. Riskli işler bunlar. Bilindik müşteriler ve mahalle kavramı elbette ki burada etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Dijital Pazarlama ve Esnaf
Dijital Pazarlama Esnaf ve Küçük İşletmeler İçin Önemi

5. Kendi Yağıyla Kavrulmak

Bir lokma bir hırka. Kimseye muhtaç olmadan herhangi bir maddi kayba uğramadan risksiz yaşam biçimiyle gönüllere taht kuran esnaf amca felsefesi. Çok fazla beklentiye ve riske girmeden ekonomik kararlarını bütçelerine uygun tutmaya çalışıyorlar.

6. Güvensizlik

Büyük firmalarla baş edemeyeceğini düşüyor esnaf amcalarımız. Dijital pazarlama yapsa dahi yeterli verim alamayacağı için pekte gerekli görmüyor. Kendi sermayesi için belki çok büyük bir gelecek görmüyor. Rekabete girip elindekini kaybetmek istemiyor.

7. Gelenek

Osmanlıdan beri süregelen esnaflık bilinci, loca teşkilatları ne kadar etkisini eskisi kadar sürdürmese de hala tamamen kaybolmuş değil. Her şeyi geleneklere göre yapmak bir ritüel gibi düşünülebilir.

8. Kurumsallaşma Korkusu

İşleri büyüterek, daha fazla sorumluluk alarak bunu bir külfet haline dönüştürmek ve elindeki kitleyi kaybetmek istemeyen esnaf amcalarımız dijital pazarlamayla içli dışlı değil. Mahalle bilincindeki samimiyetin kaybolması ve daha da ciddileşecek kurumsallaşma durumunu bir yerde idare etmesi zorlaşacak elbet.

9. Facebook

Sık sık dijital pazarlama kavramını duyan ve yeni nesile ayak uydurmak isteyen esnaf amcalarımız da yok değil. Hiç beklemediğiniz bir anda mahallenizin sucusu Nusret adına açılmış bir facebook hesabından arkadaşlık isteği alabilir ve bununla kalmayıp ‘Su lazımsa, burdan haber verebilirsin abi.’ diye mesaj alabilirsiniz.

10. Yüksek Beklenti

Çoğu esnaf amcamız da sabırsızlığını ve heyecanını kontrol edemeyerek bir anda büyük bir kazanç bekliyor. Dijital pazarlama için web sitesi yaptırdıktan hemen sonra ve hatta ertesi gün ‘Hani nerde ya bizim müşteriler?’ diye sızlanabiliyor.

Kaynak: Yazılara Başladığımız İlk Sitemizden

Adapte Dijital: En İyi Dijital Pazarlama Hizmetleri Ajansı

Dijital pazarlama hizmeti için dijital pazarlama firması arayışında olan işletme ve markalara uygun fiyatları olan dijital pazarlama paketleri ile hizmet alabilirsiniz. Dijital web ajansı diye de adlandırılan Adapte Dijital dijital faaliyetlerini verimli sürdürmek isteyen işletme ve markalara hizmet veriyor. Dijital danışman olarak işletme ve markaların yanında oluyor. Verimli Dijital Model ile geliştirilmiş bir hizmet sunuyor Adapte Dijital. Dijital danışmanlık hizmetimiz işletmenizi hız şekilde büyütür. Dürüst, şeffaf ve sorumluluk sahibi iş ortağı için bu sayfalarımızı inceleyerek tercih yapabilirsiniz. Adapte Dijital İstanbul Beylikdüzü’nden tüm Türkiye ve yurt dışında ki firmaların tercih ettiği en iyi dijital pazarlama ajansı olmak için çok çalışıyor.

Dijital faaliyetler işletme ve markalar için artık olmazsa olmazdır. Fakat dijital gelişmeler ve çalışmalar daha yolun en başındadır. Dijital denetimdijital denetçi ve dijital denetim uzmanı olarak işletme ve markaların dijital faaliyetlerini denetliyoruz. Adapte Dijital işletme ve markaların dijital süreç ve sonuçlarını en iyiye ulaştırıyor. Dijital faaliyetlerinizin denetimi için dijital denetim ajansı Adapte Dijital ile çalışabilirsiniz.

Dijital pazarlama ajansı sayfamızda daha farklı bilgiler bulabilirsiniz.

Dijital PR Ajansı

Adapte Dijital dijital pr ajansı olarak hizmet veriyor. Dijital Pr ve pazarlama bir birine çok yakın gibi görünse de PR bilinirlik ve tanıtım hizmetlerini tanımlayan daha iyi bir terimdir. Dijital Pr, Online İtibar Yönetimi diğer adıyla Online PR, geleneksel medyada yapılan PR çalışmalarının yeni medya mecralarına uyarlanmakta olan halidir.

Müşterilerinizle daha sıkı bir ilişki kurmanıza, geleneksel PR yöntemleri ile elde ettiğiniz başarının dijital ortama taşınmasına, arama motorlarında arandığınızda hedef kitlenizin karşısına çıkmanıza, markanızın imajının güçlenmesine, arama motorlarına içerik üretilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca, dijital pazarlama danışmanlığı işletmelerin veri analitikleri ve dijital takip yöntemleri kullanarak, pazarlama harcamalarının etkililiğini ölçmelerine ve optimize etmelerine yardımcı olur.

Dijital PR, online itibar yönetimi veya online PR, adına her ne derseniz deyin artık şirketler için zorunlu bir gereklilik olmuştur ve daha çabuk adapte olup istikrarlı bir şekilde uygulayanlar gelecekte yollarına daha güçlü olarak devam edeceklerdir. Dijital pazarlama ajansı tanıtımı için yazdığımız en iyi dijital pazarlama ajansı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Dijital PR ajansı olarak Adapte Dijital’i seçebilirsiniz. Verimli Dijital Model kullanarak amacınıza en iyi şekilde ulaşabilirsiniz.

Uzmansan Sende Kullan, Verimli Dijital Model

Dijital Ajans Hizmeti, Google Ads Ajansı ve Dijital Web Ajansı

Dijital ajans hizmeti almak isteyen firmalara dijital web ajansıGoogle ads ajansıGoogle adwords ajansıGoogle reklam ajansı olarak en uygun paket fiyatlarıyla hizmet veriyor. İstanbul dijital pazarlama ajansı arayanlara Adapte Dijital en iyi seçim olacaktır.

Dijital ajans hizmetlerini, web, Google Ads, Facebook Ads ve diğer medya ihtiyaçları için kullanabilirsiniz.

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?
2023 Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yönetilecek?

Bir yanıt yazın

Sepet
Close Favorilerim
Close Son Baktıkların
Kategoriler
Hemen Bizi Arayın