Kurumsal Markaların Twitter Çalışması Nasıl Olmalı?

Twitter kişilerin, kurumların o an ne yaptıklarını, ne hissettiklerini, düşüncelerini kısa bir yazı ile paylaştıkları yerdir. Daha çok kişilerin kullandığı twitter’ı sosyal medya pazarlaması patlayınca artık kurumsal firmalarda kullanmaya başladı.

Twitter’da Nasıl Marka Olabilirsiniz?

Takipçileriniz sayfanıza girdiği anda onlara markanızla ilgili bir algı oluşturmalısınız. Markanızın sembolünü arka plan olarak kullanmalısınız. Tabii arka planda kullandığınız görsel ile kapakta kullanacağınız görsel farklı olmalıdır. Ürünü ve logoları ayrı ayrı kullanmanızda fayda vardır. Bu sayede sayfanızı ziyaret eden kişinin ilk 10 saniyede sizinle ilgili bir fikri oluşur.

Kullanıcı adınızı oluştururken tek bir isim oluşturup tüm sosyal medyalarda o ismi kullanmanız gerekmektedir. Kısaltmalı isimlerden uzak durun çünkü kişiler sizi direk markanızla arayacaktır.

Bol Bol Paylaşım Yapın

Takipçilerinize fayda sağlayacak ve onları bilgilendirecek paylaşımlara, duyurulara, kampanyalara yer vermelisiniz tabii bunu yaparken 280 karakter sınırını göz önünde bulunun. Paylaşımlarınızda web sitenize ve blog sayfanıza da yer verin.

Güncel Olun

Bir anda 10 tane paylaşım yapmak yerine paylaşımlarınızı zamana bölün. Kısacası takipçilerinize aktif olduğunuzu gösterin.

Twitter Takipcileri

Takipçilerinize Cevap Verin

Takipçilerinizin sizin hakkınızda yazdığı olumlu ya da olumsuz her eleştiriye cevap verin. Hatalıysanız hatanızı telafi edin. Twitter’da size mention atan kişilere mutlaka cevap verin cevap alamayan takipçi önemsenmediğini düşünür ve markanıza olan güvenini kaybeder.

Fırsatlar Sunun

Müşterilerinizin sizi takip etmeniz için bir neden bulmalısınız. Markanızı twitterdan takip etmeleri için onlara bir fırsat sunun.

Takipçinizle Tartışmayın

Konu ne olursa olsun siz haklı bile olsanız twitter üzerinden takipçiniz ile tartışmayın, çünkü bu tartışmayı diğer takipçileriniz de görecektir.

Takipçi Sayınızı Değil İletişiminizi Arttırın

Tabii ki takipçi sayınızın fazla olması güzel bir şey ama markanızla ilgili takipçiniz yoksa sayının önemi çokta yok. Bu yüzden amacınız sadece takipçi arttırmak değil müşterinizle müşteriniz olabilecek kişilerle iletişim kurun.

Twitter’da kuracağınız yakın ilişki olağan müşterilerinizin memnuniyetini artıracaktır ve size yeni müşteriler kazandıracaktır.

Twitter ve sosyal medyanızı Some paketlerimiz ile yönetin.

Twitter’a kaydolun.

WordPress Hakkında Bilmeniz Gerekenleri Biliyor Musunuz?
2020’ de Web Site Tasarımı Nasıl Yönetilecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepet
Close Favorilerim
Son Baktıkların Close
Close

Close

İletişime Geçin

+90 (212) 909 80 08

Google Premier Partner Designation
is reserved for the top 3% of participating organizations. SEO services are not verified or endorsed by Google.

©2023 Adapte Digital | Tüm Hakları Saklıdır.

ADAPTE DİJİTAL
Kategoriler