BARD: Google (AI) Yapay Zekası 1

BARD: Google (AI) Yapay Zekası

Google (AI) Yapay Zekası: BARD için Google CEO‘su Sundar Pincai’nin yazısından derlenmiştir. AI, günümüzde en derin teknolojilerden biridir. İnsanların, işletmelerin ve toplulukların potansiyellerini ortaya çıkarmaya yardımcı olarak, hastalıkları daha erken tespit etmeye ve bilgilere kendi dillerinde erişmeye katkıda bulunur.

AI, milyarlarca insanın yaşamını iyileştirebilecek yeni fırsatları keşfetmeyi mümkün kılıyor. Bunun nedeniyle, şirket olarak altı yıl önce yapay zeka çalışmalarımıza odaklandık ve dünya bilgisini organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir hale getirmek olan misyonumuzu gerçekleştirmeyi amaçladık.

Google AI ve DeepMind, son teknolojileri geliştirmek için yapay zeka alanında yatırım yapmaya devam ediyoruz. AI hesaplamaları her geçen gün artan hızla büyüyor ve Moore Yasası’nı geride bırakıyor. Aynı zamanda, gelişmiş yapay zeka modelleri ve büyük dil modelleri, dünyanın dört bir yanındaki insanların hayal güçlerini yakalamaya devam ediyor.

Transformer araştırma projemiz ve 2017 yılında yayınladığımız alan tanımlayıcı makalemiz, bugün görülen üretken yapay zeka uygulamalarının temelini oluşturmaktadır.

Bard’ın Tanıtımı

Büyük dil modelleri teknolojisi, insan hayatına gerçekten faydalı ürünler üretmek için araştırmalar ve buluşları taşıyor. LaMDA tarafından desteklenen Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli, son derece heyecan verici bir yolculuğun başlangıcıdır.

Şimdi, LaMDA tarafından desteklenen ve deneysel bir sohbet odaklı yapay zeka hizmeti olan Bard üzerinde çalışıyoruz. Bard, dünyadaki engin bilginin ve büyük dil modellerimizin gücünü, zekasını ve yaratıcılığını birleştirmeyi amaçlıyor. Bard, webdeki bilgileri kullanarak yüksek kaliteli yanıtlar sağlar ve sizin yaratıcılığınız için bir çıkış noktası ve merakınız için bir fırlatma rampası olabilir. Örneğin, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndaki son keşifleri 9 yaşındaki bir çocuğa açıklamaya veya futboldaki en iyi forvetler hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bard, önümüzdeki haftalarda daha geniş kullanıcı kitlesine sunulacak ve test kullanıcılarımız tarafından güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

Yazının orijinali için tıklayın.

Google BARD
Google BARD

LaMDA’nın hafif versiyonu, daha az bilgi işlem gücü gerektirerek daha fazla kullanıcıya ulaşmamızı hedefliyor. Bu, daha fazla geri bildirim almamıza olanak tanıyacak ve böylece Bard’ın yanıtlarının gerçek dünya bilgilerinde kalite, güvenlik ve sağlamlık açısından yüksek bir çıtaya ulaşmasını sağlayacak. İç ve dış geri bildirimlerin birleştirilmesi, Bard’ın kalitesini ve hızını öğrenmemize ve geliştirmemize yardımcı olacak. Bu test aşamasındaki heyecanımız, Bard’ın en iyisini ortaya çıkarmasına yardım etmeyi amaçlıyor.

Yapay zekanın (AI) faydaları

Google, insanların aradıkları bilgilere daha kolay ve verimli bir şekilde ulaşmasını sağlamaya çalışan bir AI teknolojisi lideridir. BERT ve MUM gibi transformer modellerimiz insan dilinin inceliklerini anlamada devrim niteliğinde adımlar atmıştır. Şimdi, LaMDA, PaLM, Imagen ve MusicLM gibi en yeni yapay zeka teknolojileri, dil, resim, video ve ses gibi bilgiler arasında etkileşimi derinleştirmeyi amaçlamaktadır.

En heyecan verici konularımızdan biri, yapay zekanın insanların aradıkları bilgiye nasıl daha kolay ve verimli ulaşmasını sağlayabileceğidir. İnsanlar Google’ı çoğunlukla hızlı bilgi yanıtları için kullanırlar, ancak giderek daha fazla insan daha derin içgörüler ve anlayış için Google’a başvurmaktadır.

Örneğin, “piyano mu yoksa gitar mı öğrenmek daha kolay ve her birinin ne kadar pratik yapması gerekiyor?” gibi bir soruda, insanlar çok çeşitli fikirleri ve bakış açılarını keşfetmek isteyebilirler. Yapay zeka teknolojilerimiz, insanların aradıkları bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlamak için çalışıyoruz ve bu konuda devam edeceğiz.

Yapay zeka, bilgi anlamada ve tek bir doğru cevabın olmayabileceği sorulara yanıt vermede büyük bir fırsat sunuyor. Google Arama, bu potansiyeli değerlendirmeyi amaçlamakta ve en son yapay zeka teknolojilerini kullanarak, insanların aradığı konular hakkında derinlemesine bilgi edinmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Yakında Arama, karmaşık bilgileri ve çoklu bakış açılarını anlaşılır hale getirecek ve bu bilgileri kullanıcıların rahatça kullanabileceği biçimde sunacak. Bu özellikler, örneğin piyano veya gitar çalmaya başlamak isteyen kişiler için bloglar, uzmanların görüşleri ve benzeri kaynakları da içerecektir. Google Arama, insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve bilgiye erişmelerini hızlandırmak için en son yapay zeka teknolojilerini kullanmaya devam edecektir.

Geliştiricilerin Google BARD ile yenilik yapmasına yardımcı olma

Yapay zeka teknolojilerinin en iyisini sunmak için çalışırken, aynı zamanda başkalarının da bu teknolojiden faydalanmasına olanak tanımak önemlidir. İçinde LaMDA tarafından desteklenen bir dizi model içeren Üretken Dil API’mizi, gelecek ay işe almaya başladığımız geliştiriciler, içerik oluşturucuları ve kuruluşlar için açık hale getiriyoruz.

Amacımız, zamanla yapay zeka ile daha ileri seviyede uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıran bir araç ve API paketi sunmaktır. Biz de gerekli bilgi işlem gücüne sahip olmak için Cohere, C3.ai ve Anthropic ile Google Cloud iş ortaklıklarımızı kullanıyoruz, böylece yeni başlayanlar da güvenilir yapay zeka sistemleri oluşturabilir. Yakında daha fazla detay ve gelişme için bizi takip edin.

Google BARD cesur ve sorumlu

Google BARD, yapay zeka teknolojilerinin sorumlu ve inovatif bir şekilde kullanımına odaklanan bir girişimdir. 2018 yılında Google, yapay zeka uygulamalarının güvenli ve etik değerlere uygun bir şekilde yapılmasını sağlamak için bir dizi yapay zeka ilkesini yayınlayan ilk şirketlerden biriydi ve bu nedenle bu konuda sürekli olarak çalışıyoruz.

Google BARD, kendi ürünlerini yapay zeka teknolojileriyle radikal bir şekilde dönüştürmeyi ve aynı zamanda bu güçlü araçları başkalarının da kullanmasına imkan tanımayı amaçlamaktadır. Eğitim ve kaynak sağlamak, standartları geliştirmek için hükümetler ve diğer kuruluşlarla işbirliği yapmak, topluluklar ve uzmanlarla çalışmak gibi faaliyetlerle yapay zeka teknolojilerinin daha güvenli ve kullanışlı hale getirilmesine odaklanıyoruz.

Google BARD, yapay zeka teknolojilerinin sürekli inovasyon konusunda cesur ve sorumlu bir şekilde kullanılmasına odaklanan bir yolculuktur ve bu yolculukta her geçen gün daha fazlasını keşfetmeye devam edeceğiz.

Google Ads Danışmanlığı: Reklam ve Açılış Sayfalarınızı Optimize Etme
Google Ads Danışmanlığı: Başarılı metin reklam çok şeydir
Close Sepet
Close Favorilerim
Son Baktıkların Close
Close

Close

İletişime Geçin

+90 (212) 909 80 08

Google Premier Partner Designation
is reserved for the top 3% of participating organizations. SEO services are not verified or endorsed by Google.

©2023 Adapte Digital | Tüm Hakları Saklıdır.

ADAPTE DİJİTAL
Kategoriler
Hemen Bizi Arayın